تکرار تخلف و درگیری و مصونیت قضائی برای کاپیتان معروف

دسته: لیگ برتر مردان
سه شنبه - ۱۴ آذر ۱۳۹۶
تکرار تخلف و درگیری و مصونیت قضائی برای کاپیتان معروف

حکم کمیته انضباطی فدراسیون والیبال در شرایطی اعلام شد که رنگ و بوی مماشات با برخی خاطیان دارد

هفته دهم و نهم لیگ برتر والیبال با حواشی متعددی همراه بود، حاشیه‌هایی که منجر به چاقوکشی، فحاشی، نیمه تمام ماندن یک مسابقه و … همراه شد.

این حاشیه‌ها و هرج و مرج‌های ایجاد شده در سه مسابقه از لیگ موجب شد ، کمیته انضباطی فدراسیون والیبال، روز گذشته تشکیل جلسه داده تا درباره این موضوعات بررسی‌های لازم را به عمل بیاورد. از هر تیم نفراتی در این کمیته حضور داشتند و امروز عصر حکم مکتوب این کمیته روی خروجی سایت فدراسیون والیبال قرار گرفت.حکمی که تا حدودی می‌توان به آن نقد داشت و به نظر می‌رسد در صدور بعضی احکام و برخی تصمیم گیری‌ها مماشات صورت گرفته است.

شاید مهم‌ترین نقدی که به این رای وارد است، محرومیتی باشد که برای سعید معروف ، پاسور تیم پیکان در نظر گرفته شده است. این دفعه اول نیست که سعید معروف در یک مسابقه به خود اجازه رفتار ناشایست و حمله به سمت داور را می‌دهد. در فصل‌های گذشته نیز بارها شاهد این صحنه ها از سوی سعید معروفی که عنوان کاپیتانی تیم ملی والیبال را نیز به دوش می‌کشد، بودیم که هر بار با محرومیت‌های یک جلسه‌ای و تعلیقی مواجه می‌شد.

این بار نیز سعید معروف تنها با یک جلسه محرومیت از سوی کمیته انضباطی مواجه شد آن هم در شرایطی که بدون شک عامل اصلی جنجال‌های رخ داده در دیدار پیکان و شهرداری ارومیه بود. آن هم در شرایطی که انتظار می‌رفت، این بازیکن که بازوبند کاپیتانی تیمش را بر بازو دارد، کمی منطقی‌تر رفتار کرده و در زادگاهش خویشتنداری بیشتری به خرج دهد. شاید احکامی که در سال‌های قبل در برابر رفتارهای دور از انتظار سعید معروف صادر می‌شد، خیال این بازیکن را راحت کرده است که در زمین هر رفتاری دوست دارد داشته باشد.  این بازیکن قطعا در مسابقات بین‌المللی چنین رفتارهایی نمی‌کند و زود از کوره در نمی‌رود زیرا می‌داند در عرصه بین المللی کسی حمایتش نخواهد کرد و همه چیز بر مبنای قانون پیش می‌رود. این در حالی است که این بار نیز شاهد رای مماشات آمیز از سوی کمیته انضباطی بودیم.

شاید محروم کردن تماشاگران دو تیم شهرداری تبریز و شهرداری ارومیه از همراهی تیم شان در یک بازی ، تنبیهی مناسب مقابل فحاشی‌های تماشاگران در سالن والیبال باشد، اما باید به این سوال نیز پاسخ داد که خود بازیکنان و مربیان داخل زمین تا چه حد در تحریک کردن تماشاگران نقش دارند؟

این بار نیز مثل همیشه حکم‌های صادره از سوی کمیته انضباطی به طور کامل قابل پیش‌بینی بود. اما بهتر است سازمان لیگ، کمیته انضباطی و فدراسیون والیبال ، بدانند همین قبیل مماشات‌ها و کوتاه آمدن‌ها می‌تواند چقدر در ادامه روند غلط لیگ و رخ دادن اتفاقاتی اینچنینی  و جار و جنجال‌های پایان ناپذیر نقش داشته باشد. رفتارهای ناشایست و در ادامه جریمه‌های کمرنگ موجب می‌شود بازیکنان و مربیان به رفتارهای غلط خود ادامه دهند و داوران و ناظران با فکر اینکه کمیته انضباطی برخوردی قاطع صورت نمی‌دهد، از واقعیت‌ها چشم‌پوشی کنند و خودشان را برای گرفتن تصمیمات محکم و قاطعانه خسته نکنند.

آقایان کمیته انضباطی، روی صحبت ما با شماست. اگر به دنبال برگزاری لیگی منظم وخارج از حاشیه، به دور از اعتراضات گسترده و بی‌ادبانه، فحاشی‌ و رفتارهای خودسرانه از سوی بازیکنان، مربیان و … هستید، بهتر است سمت و سوی نگاهتان را تغییر داده و همه را  – اعم از بازیکن ملی‌پوش و کاپیتان و تیم پولدار و تیم بی‌پول- به یک چشم ببینید تا لیگی که رشته آن سال‌هاست در جهان پرآوازه شده است، حرفه‌ای و به دور از جنجال برگزار شود.

 

/باشگاه خبرنگاران

    telegram-baner
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
لینک کوتاه: http://www.volleyballonline.ir/?p=2580
برچسب ها:
دیدگاه ها
حمعه باشقره سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سعيد معروف چرا در گنبد مورد فحاشي قرار نميگيرد تشويق هم ميشود مقصر معروف نيست مقصر كساني هستند ك قانون واليبال را ناقص ميدانند درميادين بين المللي قوانين را دقيق اجرا ميكنند معروف اعتراض ندارد اما اينجا معروف بيشتر از داوران قانون راميداند مشكل اينه.كساني كه واليبال را خوب بازي ميكنند تشويق بايد شوند نه تنبيه